Senior High School ECA’s

 

                           Senior High School ECA’s2019-2020

Starting Sunday 22 September 2019

DAY CLUB STAFF INVOLVED LOCATION TIME YEARS
SUNDAY InternationalAward Mr Downey, Miss Hendricks, Mr Thompson/Mrs. Hussain, Aya khayyat 217 2.30 10-13
SUNDAY History Club Mr Hardy & Mr Thompson S8 2.35 7-8
SUNDAY Running Club Mrs Williams & Mr Burden & Mr Bailey & Miss Lane Meet in the basement. 2.35 All
SUNDAY Chess Club Mr Mahmood & Mr Worthington 215 2.45 All
SUNDAY French Club Miss Kozaily & Miss Lorenzo 113 2.45 10 & 11& 12

 & 13

SUNDAY Environment Club Miss Pollett & Miss Haddad 306 2.45
SUNDAY Table Tennis  Mr Jeannette & Mr Islam & Mr Donelly Basement 2.45 7-9
SUNDAY A Capella Choir Mr Hassan & Miss Clarke M12 2.45 All
SUNDAY Characterisation / Improv Group  Mr Ralph & Miss Faragher Dra 1 2.45
SUNDAY Student Investor Challenge Ms Scott &Miss Bayton  112 2.30 11-13
Thursday French Interactive games                    Mr Hihat         113            2.45 7-9
SUNDAY Dolphins MIss Barmby  Swimming Pool  2.45 U15/U19
SUNDAY UNYT (‘Unite)’ KES’

United Nations Youth Team (UN 17 Sustainable Development Goals)/ Women’s Empowerment (SDG5)

              Mrs Price, Miss Aya MCR 2.45 7-13 
SUNDAY Arabic Calligraphy Mr Shadi 216 2.30 All
SUNDAY 10 Accelerated Maths Club Mr Khan 213 2.30 10
MONDAY Board Games Club Mr Limb L223 2.35 7-11
MONDAY A/SMathematics Club Mr Suresoy & Mrs Looby 2.45 12 & 13
MONDAY Memorizing Hadith , cultural competition Mr Hossam & Mr Khalid 216 2:35 – 3:35 All
MONDAY Anime club Mr O’Connor A1 Art Block 2.45  7-10
MONDAY Cricket Dr Iqbal & Mr Sattar Basement 2.45 7-8
MONDAY Art Club Mr Luke & Mrs Moon Art Block 2.35 7-13
MONDAY DT Club Mr Cowden & Miss Hunter AB 2.30 10-11
MONDAY GCSE Composition Club  Mr Hassan  M12 2.45 10-11
MONDAY Empire Mock Trial Group Mr Ralph / Miss Khan Dra1 2.45 10 – 11
MONDAY Dolphins Miss O’Brien Mr Sameh Swimming Pool 2.45 U13
MONDAY     Let’s get Lit!       Social readers  Mrs Lynch 105/ Library 2:45 7-13
MONDAY U19 Football Mr. Gwinnett Mishref 2.45 11-13
MONDAY MUN Club Mr. Appleby & Mrs. Mitchell Hall/first floor 2.45 7-13
MONDAY Walking club Mrs.Jihan & Mrs. Fadia  Meeting in room 216

Then start walking  in Salwa park

02:30-03:30 7 – 13 

&

Teachers 

MONDAY Recycling club Ms.Suhad Al Attar and Ms.Eman Al Jammale 215 2:45-3:45 7-10
MONDAY Quran recitation  Mr. Khalid Almahdi 214 2:35 – 3:35 7-11
MONDAY Quran memorization Mr. Khalid Mahmoud 217 2:35 – 3:35 7-11                
TUESDAY A Level Music and Music Technology 

Composition and Recording

Mr Hassan M12/14 2.45-3.45 12&13
TUESDAY FP1  Mr Glykys 208 2.45 12 &13
TUESDAY Debate Mr Stevens, Ms Hodgson 104 2.45 9 – 13
TUESDAY Fashion Show Club Miss Carew Art Block

Room: A2

2.45 All Year Groups (7 – 13)
TUESDAY International Award Miss Hendricks & Mr Thompson & Mr Elliott  & Mr Jolliffe TBA 2.30 TBA
TUESDAY Portrait Club Miss Mansouri & Mr Kaimmakami 206 2.45-3.45 10 & 11
TUESDAY Willow Sculpture Club Mr Roberts AG 2.45 9&10
TUESDAY Creative Lifestyle Miss Hunter DT Block 2.45 TBA
TUESDAY Music Theory Miss Clarke Music block 2.45 TBA
TUESDAY Craft Club Miss Khan 109 2.45 All year groups

7-11

TUESDAY Chess Mr Phillips & Mrs Phillips 122 2.35 10-13
TUESDAY First Aid – International Award Mrs Durnin & Mr Kelly  114 2:35 10-12
TUESDAY Student Magazine – The KESine Mr Wesson & Mr Jacob 110 2.45 All Year Groups (7 – 13)
TUESDAY Motorsport Engineering Mr Kaine & Mr Barker S7 2.40 10,12,13
TUESDAY French Club Mr Nsengiyuv v mva & Miss Lorenzo 112 2.35 7- 11
TUESDAY Table Tennis Mr Medhat  Basement Corridor 2.35         10-13
TUESDAY Arabic Reading Challenge Mrs Nebal & Mr Ashraf 214 2.35 7 – 11
TUESDAY Student Leadership Council (SLC) Mr Appleby MCR 2:45-3:45 7-13
MONDAY Anime club Mr O’Connor A1 Art Block 2.45  7-10
THURSDAY Senior Band  Mr Tarry, Miss Clarke, Mr Hassan, Mr Petkov Hall 2.30 All year Groups 
THURSDAY Senior Choir  Mr Hassan & Miss Clarke M12 10.10 All year Groups
THURSDAY French Debate Mr Nsengiyumva & Miss Lorenzo 112 2.35 10 – 12
THURSDAY Raspberry pi  Mr Stewart & Mr Milligan L120 2.45 Those with RP’s
THURSDAY Dance Troop Mr Ralph / Miss Salmeen Dra 1 2.25  7-13
SATURDAY Extra Art/ Textile Sessions Miss Carew & Mr Luke Art Block 9 am to 1 pm Only Art & Textile students

 ( year 12)

SATURDAY Art IGCSE Mr O’Connor A1 Art Block 9 am – 1pm Year 11 Art